таг: Советот

Советот на Европа, по повод две години од руската агресија врз...

0
Лидерите на Советот на Европа (СЕ) денеска во заедничка изјава по повод две години од почетокот на руската агресија врз Украина, ја повторуваат...

ЕУ официјално го воведе 13. пакет санкции против Русија

0
Советот на ЕУ денеска ги одобри новите санкции против Русија, кои првично беа одобрени во завчера, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна...

ЕУ воведе санкции за шест лица и една организација за загрозување...

0
Советот на ЕУ денеска воведе рестриктивни мерки против шест лица и еден субјект, осомничени за активности за дестабилизација, поткопување или загрозување на суверенитетот...

Советот на Европа со осуда за „репресијата“ врз невладините организации кои...

0
Комесарката за човекови права при Советот на Европа Дуња Мијатовиќ ги повика земјите-членки да ја запрат „репресијата“ врз невладините организации и луѓето кои...

Советот НАТО-Украина ќе се состане оваа недела

0
На овонеделните состаноци на Советот НАТО-Украина и Контакт групата за одбрана на Украина предводена од САД ќе се разговара за поддршката на Алијансата...

Советот на ЕУ и Европарламентот постигнаа договор за реформа на фискалните...

0
Преговарачите на Европскиот парламент и Советот на ЕУ, кој ги претставува земјите-членки, денеска во раните утрински часови постигнаа привремен политички договор за реформа...

Украина ја потенцира важноста на Советот за безбедност за документирање докази...

0
Украина ја препознава важноста на платформата на Советот за безбедност за документирање на сведочењето за модерната реинкарнација на Рибентроп и неговите послушници, изјави...

Заклучоците од декемврискиот Самит на ЕУ на дебата пред европратениците

0
Расправата по заклучоците од заседанието на Советот на ЕУ на 14 и 15 декември ќе биде главната дебата на овонеделната јануарска сесија на...

Корепер одобри „делумен преговарачки мандат“ за Механизмот за помош на Украина

0
Советот на постојаните претставници на земјите членки на ЕУ (Корепер) на денешното заседание одобри „делумен преговарачки мандат“ на Европскиот совет за Предлогот за...

Најголемата компанија за дијаманти во светот, сопственост на Русија, додадена на...

0
Советот на ЕУ денеска донесе одлука за воведување дополнителни рестриктивни мерки против едно физичко лице и еден субјект, поради нивните активности за поткопување...