таг: Советот

ЕУ од 1 јануари 2025 година воведува забрана за амалгамски пломби

0
Советот на Европска Унија и Европски парламент донесоа одлука за забрана на амалгамски забните пломби што содржат жива, која ќе стапи во сила...

СБ на ОН загрижен поради ситуацијата во Хаити, постои закана од...

0
Советот за безбедност на Обединети нации изрази загриженост поради влошувањето на ситуацијата на Хаити. Вооружените банди кои контролираат делови од земјата минатата...

СБ на ОН изрази загриженост поради убиството и ранувањето на Палестинци...

0
Советот за безбедност на Обединетите нации изрази длабока загриженост поради убиството на повеќе од 100 Палестинци и ранетите стотици други додека чекале на...

САД ја блокираа изјавата во СБ на ОН со која Израел...

0
САД ноќеска ја блокираа изјавата на Советот за безбедност на ОН, предложена од Алжир и поддржана од арапските земји, со која се посочува...

Пендаровски на Самитот Украина-ЈИЕ во Тирана: Ќе пружаме непоколеблива поддршка се...

0
Неодамнешната одлука на Советот на ЕУ да обезбеди помош од 50 милијарди евра, како и изгледите за обезбедување на околу 90 милијарди долари...

Советот на Европа, по повод две години од руската агресија врз...

0
Лидерите на Советот на Европа (СЕ) денеска во заедничка изјава по повод две години од почетокот на руската агресија врз Украина, ја повторуваат...

ЕУ официјално го воведе 13. пакет санкции против Русија

0
Советот на ЕУ денеска ги одобри новите санкции против Русија, кои првично беа одобрени во завчера, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна...

ЕУ воведе санкции за шест лица и една организација за загрозување...

0
Советот на ЕУ денеска воведе рестриктивни мерки против шест лица и еден субјект, осомничени за активности за дестабилизација, поткопување или загрозување на суверенитетот...

Советот на Европа со осуда за „репресијата“ врз невладините организации кои...

0
Комесарката за човекови права при Советот на Европа Дуња Мијатовиќ ги повика земјите-членки да ја запрат „репресијата“ врз невладините организации и луѓето кои...

Советот НАТО-Украина ќе се состане оваа недела

0
На овонеделните состаноци на Советот НАТО-Украина и Контакт групата за одбрана на Украина предводена од САД ќе се разговара за поддршката на Алијансата...