таг: Советот

Усогласен Механизмот за финансирање на Планот за раст на Западниот Балкан

0
Претседателството на Советот на ЕУ и претставници на Европскиот парламент постигнаа договор за Регулативата за формирање на Механизмот за реформи и раст на...

Усвоен новиот Европски закон за слобода на медиумите

0
Советот на ЕУ денеска во последна инстанца го усвои Европскиот закон за слобода на медиумите, кој има за цел заштита на слободата на...

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција за итен прекин на...

0
Советот за безбедност на ОН гласаше да побара итен прекин на огнот во Газа за прв пат од почетокот на војната меѓу Израел...

ЕУ ја прошири листата на санкционирани поради врски со ИД и...

0
Советот на ЕУ денеска одлучи да додаде уште две лица на листа на поединци, групи, компании и субјекти кои се предмет рестриктивни мерки...

СБ на ОН не ја усвои американската нацрт-резолуција за итен прекин...

0
Советот за безбедност на Обединетите нации денеска не ја усвои американската нацрт-резолуција за прекин на огнот во Газа. За резолуцијата гласаа 11...

ЕУ воведе санкции кон руски физички и правни лица поради смртта...

0
Советот на ЕУ во рамки на Глобалниот режим на Европската Унија за санкции за кршење на човековите права денеска воведе рестриктивни мерки против...

Советот за безбедност на ОН денеска одлучува за американската резолуција со...

0
Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за нацрт-резолуцијата на САД со која се бара итен прекин на огнот во Газа и...

САД подготвија нацрт-резолуција за ОН со која се повикува на итен...

0
Соединетите Американски Држави подготвија нацрт-резолуција за Советот за безбедност на ОН со која се повикува на „итен прекин на огнот поврзан со ослободување...

Борел: Доставив предлог до Советот на ЕУ за користење на приходите...

0
Денеска го претставив мојот предлог за усвојување одлука на Советот на ЕУ за искористување на неочекуваните приходи од руските блокирани средства за поддршка...

Советот на ЕУ и Европскиот парламент донесоа одлука за забрана на...

0
Советот на Европската Унија и Европскиот парламент донесоа одлука за забрана на забните пломби со амалгам што содржат жива, која ќе стапи на...