таг: својата

Норвешка и Ирска ќе ја признаат палестинската држава – се очекува...

0
Владите на Ирска и Норвешка ќе ја објават својата одлука за признавање на палестинската држава, пишуваат медиумите во тие земји. Лидерите на...

Мисијата на САД во ОН: Русија не би можела да ја...

0
Руската Федерација не би можела да ја одржи својата војна во Украина без надворешна поддршка од КНДР, Иран и Кина, изјави aмбасадорот Роберт...

Стејт департмент: На Израел јасно му ја соопштивме нашата позиција за...

0
Соединетите Американски Држави јасно му ја кажаа на Израел својата позиција за голема копнена инвазија на градот Рафа во Појасот Газа, изјави денеска...

Борел: Новинарите мора да бидат заштитени во секое време и насекаде

0
Новинарите и медиумските работници секојдневно храбро ја практикуваат својата слобода на изразување, често под голем личен ризик, при што независното новинарство засновано на...

Санду: ЕУ треба да разработи „Маршалов план“ за Молдавија и Украина

0
Европската унија треба да ја развие својата верзија на „Маршалов план “ за Молдавија и Украина, изјави денеска молдавската претседателка Маја Санду, цитирана...

Блинкен: САД не применуваат двојни стандарди во однос на состојбата со...

0
САД не применуваат двојни стандарди во својата политика во однос на состојбата со човековите права во Израел, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен....

Ердоган: Изборите за нас се пресвртница, имаме уште четири години да...

0
Турската демократија ја докажа својата зрелост. Денешните избори за нас се пресвртница, а не крај. Секој гласач победи, без разлика дали гласал за...

Папата повика на молитва за мир во маченичка Украина и израелско-палестинскиот...

0
Папата Франциск, на својата неделна општа аудиенција на плоштадот Свети Петар, уште еднаш повика на мир со преговори и ги осуди крвавите конфликти...

Експерт за човекови права на ОН: Русија е одговорна за смртта...

0
Експерт за човекови права на ОН денеска со својата изјава ги подгреа, според многумина основаните сомневања дека Москва е одговорна за смртта на...

Казуја: Кршењето на меѓународните правила во Украина не смее да се...

0
„Пред две години, Русија ја започна својата брутална агресија против Украина. И јас силно ја осудувам Русија за продолжување на агресијата и непријателствата....