fbpx

таг: Роден

Денеска е Св. Јован Милостивиот

0
Св. Јован Милостивиот роден е на Кипар во кнежевско семејство. Од детството бил воспитуван како христијанин. Подоцна, по желба на родителите, се...

71 година од раѓањето на Благоја Георгиевски – Буштур

0
На 15 октомври во 1950 година во Скопје е роден Благоја Георгиевски – Буштур – поранешен македонски и југословенски кошаркар. Георгиевски бил...

Денеска е Св. Григориј, просветител на Ерменија

0
Роден е во видна фамилија, по род блиска до персискиот и ерменскиот царски дом. Кога овие два дома завојуваа, свети Григориј се повлече...

На денешен ден – 29 април

0
1769 година – Роден е англискиот воен водач и државник Артур Велесли, првиот војвода од Велингтон, кој го порази Наполеон Први во...

Да му помогнеме на малиот борец Василиј

0
Роден во 28 недела, малиот Василиј има долга борба пред себе, а за неа потребна му е и наша помош. Донирајте преку неговата...

На денешен ден – 16 април

0
1844.- Во Париз е роден Жак Анатол Франс Тибо, француски романсиер, сатиричар и критичар. Негови најпознати дела се „Современа историја“, „Злосторството на Силвестер...

На денешен ден – 20 март

0
43.п.н.е – Роден е Публиј Овидиј Насон, еден од најталентираните римски поети, пријател на Вергилиј и Хорациј. Во своите исклучително музикални стихови...

На денешен ден – 7 март

0
1785 – Роден е италијанскиот писател Алесандро Манцони. Се залагал за обединување на Италија, силно поддржувајќи го националното движење во четириесеттите години...

На денешен ден – 6 март

0
 1475 – Во Капресе, Тоскана, е роден Буонароти Микеланџело (вистинското име му е Микеланџело ди Лодовико ди Леонардо ди Буонарото Симони), италијански...

На денешен ден – 20 февруари

0
1507.- Роден е италијанскиот сликар Џентиле Белини, познат по сликите од венецијанските свечености и процесии. Инсистирал на прецизност така што неговите дела се...