таг: референдум

Швајцарците денеска гласаат за два референдуми, за заштита на климата и...

0
Швајцарија денеска на референдум ќе гласа за новиот закон за заштита на климата...

Шкотска ја загуби битката пред Врховниот суд за нов референдум за...

0
Шкотска нема овластување да донесува закони за одржување нов референдум за независност без согласност на...

Бајден сака изборите во ноември да ги претвори во референдум за...

0
Референдум за Доналд Трамп и неговите „екстремистички“ идеи, а не гласање за Џо Бајден и...

Данците убедливо гласаа за учество во одбранбената политика на ЕУ

0
Убедливо мнозинство Данци, речиси 67 насто гласаа на вчерашниот референдум за приклучување кон одбранбената политика...

Косово против српскиот референдум во недела

0
Косовските институции нема да дозволат одржување на српски референдум на територијата на Косово. Во заедничкото соопштение на Претседателството, Владата и Собранието...

Распишан референдумот за промена на Уставот на Србија

0
Претседателот на Собранието на Србија Ивица Дачиќ распиша референдум за промена на Уставот на Србија,...

Рама кажа што мисли за РЕФЕРЕНДУМ за обединување на Косово со...

0
Премиерот Рама изјави дека ќе гласа „за“ на хипотетички референдум за унијата меѓу Албанија и Косово. Advertisements ...

Ако станам претседател на Франција, ќе распишам референдум

0
Како што рекла за телевизијата Франс 2, на референдум ќе предложи усвојување драстични ограничувања за имиграцијата, но и строги критериуми за влез...

Се подготвува ли шок за Британија? Расте поддршката за референдум за...

0
Шкотските националисти се подготвуваат да издејствуваат уште еден референдум за независност со поддршка од партиите застапници на...

Реакција од руската амбасада во Тирана по изјавата на Харадинај за...

0
По изјавите на Рамуш Харадинај за референдум за обединување на Косово со Албанија, реагираше руската...