fbpx

таг: Претседателот

Зеленски ќе им се обрати на пратениците во Британскиот Парламент

0
Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска ќе им се обрати на пратениците во Долниот дом...

Лавров: Киев сака да предизвика конфликт меѓу НАТО и Русија

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, сака да предизвика конфликт меѓу Русија и НАТО,...

Зеленски: Ако падне Украина, ќе падне и Европа

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вечерва се обрати од апликацијата Зум и испрати порака до демонстрантите ширум Европа, кои вечерва излегоа...

Бајден најави удар и на руските олигарси: Ќе одговараат за своите...

0
Претседателот на САД Џо Бајден својот прв говор за состојбата на нацијата пред двата дома на Конгресот синоќа го започна со...

Зеленски до ЕП: ЕУ ќе биде многу посилна со Украина, а...

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, се обрати пред европратеници на вонредна пленарна седница на Европскиот Парламент и побара од Европската Унија...

Почнуваат преговорите меѓу Москва и Киев

0
Според Кабинетот на претседателот на Украина, украинската делегација ја сочинуваат, меѓу другите, министерот за одбрана...

Ларвов: Подготвени сме за преговори штом украинската армија престане да дава...

0
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека претседателот на Украина, Владимир Зеленски, лажел...

Зеленски му се обрати на Путин – предлага преговори

0
Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, му предложи на рускиот претседател Владимир Путин да седне на...

Кремљ: Путин е подготвен да испрати руска делегација во Минск на...

0
Коментирајќи ја изјавата на претседателот на Украина дека е подготвен да разговара за „неутралниот статус“...

ЕУ најави трет пакет санкции за Русија

0
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел потврди дека Европската унија подготвува нов пакет санкции кон...