таг: Претседателот

ЕУ изрази сочувство за смртта на иранскиот претседател

0
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел изрази сочувство во име на Европската унија по смртта на иранскиот претседател Ебрахим Раиси во хеликоптерска несреќа....

Мицотакис: Без почитување на Преспанскиот, патот кон ЕУ останува затворен

0
Пристигна одговор од официјална Атина по вчерашната изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека има право да ја нарекува земјата...

Зеленски: Украина ќе го спречи секој голем руски пробив, окупаторите немаат...

0
„Никој нема да се откаже“ – изјави претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за АФП, коментирајќи ја руската офанзива. Претседателот на...

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од...

0
Администрацијата на претседателот на САД, Џо Бајден е ангажирана во евакуацијата на американски лекари од Појасот Газа, изјави синоќа портпаролката на Белата куќа,...

Сирените за воздушен напад во Кијив ја прекинаа заедничката прес-конференција на...

0
Заедничката прес-конференција на претседателот Володимир Зеленски на Украина и претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола во Кијив беше прекината поради предупредување за воздушен...

Бајден разговараше со Нетанјаху и ја повтори загриженоста на Америка поради...

0
Претседателот на САД, Џозеф Бајден, денеска во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја повтори загриженоста на САД поради инвазијата врз Рафа,...

Потерниците по Зеленски, Пављук и Порошенко се дел од руската информативната...

0
Неодамнешниот потег на Русија да ги стави претседателот на Украина Володимир Зеленски, командантот на копнените сили Александар Пављук и поранешниот претседател Петро Порошенко...

Штајнмаер: Западен Балкан не смее да остане „сива зона за руско...

0
Претседателот на Германија Франк-Валтер Штајнмаер, претседателот на Чешката Република Петр Павел...

Штајнмаер: Западен Балкан не смее да остане „сива зона за руско...

0
Претседателот на Германија Франк-Валтер Штајнмаер, претседателот на Чешката Република Петр Павел и чешкиот премиер Петр Фијала на денешната конференција во Прага по повод...

Бајден го потпиша нацрт-законот со кој се обезбедува клучната воена помош...

0
Претседателот Џо Бајден денес го потпиша нацрт законот за помош со кој се обезбедува клучна воена помош за Украина, со што се стави...