таг: пратеници

Собранието на Советот на Европа го поддржа членството на Косово

0
Мнозинството пратеници на Парламентарното собрание на Советот на Европа на пленарната седница во Стразбур на 16 април го поддржа членството на...

Започнува ли Путин нова „специјална операција“ – одметнатиот регион во Молдавија...

0
ДРАГАН МИШЕВ Локалните пратеници на непризнаената самопрогласена Приднестровска молдавска република (регионот Транснистрија) во Молдавија апелираа до Советот на Руската Федерација и...

САД бара Унгарија веднаш да одобри влез на Шведска во НАТО:...

0
Високи американски пратеници рекоа дека сакаат Унгарија веднаш да го одобри приемот на Шведска во НАТО, предупредувајќи во четвртокот, една недела откако Турција...

Пуџедмонт останува во бегство, шпанските пратеници гласаа против законот за амнестија...

0
Каталонските сепаратистички пратеници ѝ нанесоа удар на шпанската влада во вторникот гласајќи против законот за амнестија кој имаше за цел да им помогне...

На првиот работен ден, бугарскиот Парламент не успеа да избере свој...

0
Бугарските пратеници од 49. Народно собрание на првиот работен ден не успеаја да изберат претседател на Парламентот, поради што, првата седница...

Франција и Германија ја одбележуваат 60-годишнината од потпишувањето на Елисејскиот договор...

0
Францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц, како и пратеници од двете земји денеска ќе имаат заеднички   дискусии во...

Српските пратеници положија заклетва во косовското Собрание

0
Десет пратеници од српската заедница дадоа заклетва во Собранието на Косово, од кои девет од...

Холандија гласаше против влезот на Бугарија во Шенген

0
Холандските пратеници побараа од владата на Марк Руте да стави вето на пристапувањето на Романија и Бугарија во Шенген, бидејќи тие...

Европскиот парламент побара влегување на Романија и Бугарија во Шенген зоната

0
Европските пратеници четврти пат од 2018 година побараа од Советот на ЕУ веднаш да ги вклучи двете земји во зоната на...

Мнозинството црногорски пратеници бараат разрешување на Ѓукановиќ

0
Мнозинството пратеници во парламентот на Црна Гора потпишаа предлог за покренување постапка за утврдување дали претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ,...