fbpx
4 C
Skopje
сабота, февруари 27, 2021

таг: податоците

СЗО: Намалена смртноста од Ковид-19 за 20 отсто

0
Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), во периодот од 15 до 21 февруари смртноста во светот од Ковид-19 е намалена за 20...

Клиничко истражување: Вакцините имаат помла ефикасност кај јужноафриканската мутација на корона...

0
Податоците од клиничките испитувања на две вакцини против Ковид-19 покажуваат дека јужноафриканската мутација на корона вирусот ја намалува нивната ефикасност во заштитата од...

Оксфорд наскоро со податоци за ефикасноста на вакцината против британскиот вид...

0
Податоците за ефикасноста на вакцината, што ја разви Универзитетот Оксфорд, против британската мутација на коронавирусот, ќе бидат готови до следната недела. Тоа го...

Во 2020 имало повеќе случаи на заболени од рак на грло...

0
Според податоците на Универзитетската клиники за гинекологија и акушерство, во Македонија годишно од рак на грло на матка заболуваат околу 150 жени. Во...

Веи: Вакцините ќе бидат ефикасни и против новиот вид на Ковид-19

0
Податоците за позаразниот нов вид на Ковид-19 откриен во Велика Британија не сугерира дека вакцините се помалку ефикасни против него, изјави денеска претседавачот...

Веи: Вакцините ќе бидат ефикасни и против новиот вид на Ковид-19

0
Податоците за позаразниот нов вид на Ковид-19 откриен во Велика Британија не сугерира дека вакцините се помалку ефикасни против него, изјави денеска претседавачот...

Во САД минатата недела секои 33 секунди имало по еден смртен...

0
Според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс во САД минатата недела регистрирани се 2.637 сметни случаи од последици од Ковид-19, што значи дека просечно...

СЗО: Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 83 милиони

0
Според податоците на СЗО во изминатите 24 часа во светот евидентирани се 740.221 нов случај  на коронавирус, а во истиот период...

Стануваме „земја на тешки пушачи“, половина население пуши, во просек 20...

0
Алармантни се податоците за пушењето во земјава. Лидери сме по бројот на пушачи во регионот и во Европа, а во...

Во САД речиси 250.000 новозаразени во еден ден, најмногу досега

0
Според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс, во САД во последните 24 часа се регистрирани 249.709 нови случаи на коронавирус, што е најголем...

Моментална Температура

Skopje
clear sky
4 ° C
4 °
4 °
87 %
1kmh
0 %
саб
19 °
нед
12 °
пон
12 °
вто
12 °
сре
10 °

Последни објави