таг: повика

Зеленски го покани Шолц да ја посети Украина на 9 мај

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика германскиот канцелар Олаф Шолц да направи „силен чекор“ и да го посети Киев...

Обвинувања и контраобвинувања за убиствата во украинскиот град Буча

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски се очекува да ги повика земјите да ја спречат Москва со построги санкции, по неговата вчерашна посета...

Зеленски ги повика Меркел и Макрон: Дојдете да го видите...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика поранешната германска канцеларка Ангела Меркел и поранешниот француски претседател Никола Саркози да одат во Буча,...

Џонсон повика на акција против руските златни резерви

0
Британскиот премиер Борис Џонсон го повика светот да ја спречи Русија да ги користи своите...

Од Вилијам и Кејт се бара да го признаат британскиот долг...

0
Комитет на Бахамите ги повика принцот Влијам и неговата сопруга Кејт, да признаат дека британската економија е „создадена врз грбот“ на Бахамци и...

Зеленски бара итни преговори со Москва

0
На сеопфатни и чесни мировни преговори без одлагање повика украинскиот претседател Володимир Зеленски. Според него ваквите преговори би биле единствена шанса...

Зеленски ги повика водечките светски софтверски компании да ја бојкотираат Русија

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска ги повика американските софтверски компании Мајкрософт и Оракл, како и германскиот производител на деловни софтвери...

Зеленски до руските мајки: Не ги праќајте децата во војна

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика руските мајки да не ги испраќаат своите деца на...

Зеленски до руската војска: Во Украина ве очекува само смрт и...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика руските војници да ја напуштат неговата земја, предупредувајќи дека ќе одговараат за секоја загуба на...

Џонсон претстави план за одговор на руската инвазија на Украина

0
Британскиот премиер Борис Џонсон ги повика лидерите на државите да се приклучат кон неговиот план...