таг: повика

Од Вилијам и Кејт се бара да го признаат британскиот долг...

0
Комитет на Бахамите ги повика принцот Влијам и неговата сопруга Кејт, да признаат дека британската економија е „создадена врз грбот“ на Бахамци и...

Зеленски бара итни преговори со Москва

0
На сеопфатни и чесни мировни преговори без одлагање повика украинскиот претседател Володимир Зеленски. Според него ваквите преговори би биле единствена шанса...

Зеленски ги повика водечките светски софтверски компании да ја бојкотираат Русија

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска ги повика американските софтверски компании Мајкрософт и Оракл, како и германскиот производител на деловни софтвери...

Зеленски до руските мајки: Не ги праќајте децата во војна

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика руските мајки да не ги испраќаат своите деца на...

Зеленски до руската војска: Во Украина ве очекува само смрт и...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика руските војници да ја напуштат неговата земја, предупредувајќи дека ќе одговараат за секоја загуба на...

Џонсон претстави план за одговор на руската инвазија на Украина

0
Британскиот премиер Борис Џонсон ги повика лидерите на државите да се приклучат кон неговиот план...

Столтенберг: „Деновите што доаѓаат веројатно ќе бидат полоши“

0
Американскиот претседател Џо Бајден ја повика Москва да ги прекине своите воени активности околу областа на нуклеарната централа во Украина, додека...

Зеленски кон Израел: Зошто молчите, не ли гледате што се случува?

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги повика Евреите ширум светот да го кренат својот глас...

Зеленски побара помош од светските сили за одбрана на воздушниот простор...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика светските лидери да обезбедат помош во одбраната со цел...

Зеленски повика на глобална одбранбена помош за Украина

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика глобалните лидери да обезбедат одбранбена помош за Украина и...