таг: повика

ЕУ го повика рускиот вршител на должност во Брисел во врска...

0
Европската унија синоќа го повика рускиот вршител на должноста во Брисел да ја пренесе својата „огорченост“ по смртта на рускиот опозиционер Алексеј Навални...

ОН повикаа да се соберат 4.2 милијарди долари хуманитарна помош за...

0
Заменикот генерален секретар на ОН, Мартин Грифитс, повика да се соберат 4.2 милијарди долари хуманитарна помош за настраданото од војна население на Украина,...

Британскиот министер за надворешни работи го повика американскиот Конгрес да одобри...

0
Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон денеска ги повика американските конгресмени да одобрат нов пакет помош за Украина, на што инсистира и...

Папата Франциск повика на прекин на нападите врз цивили во сите...

0
Папата Франциск денеска повика да се прекинат нападите врз цивили во светските конфликти, вклучително и конфликтите во Газа и Украина, и посочи дека...

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да преземе иницијатива

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците да продолжат да пружаат отпор, соочени со, како што кажа, очекуваните руски напади врз цивилната инфраструктура...

Бајден повика на „хуманитарна пауза“ во конфликтот меѓу Израел и Хамас...

0
Американскиот претседател Џо Бајден повика на „пауза“ во конфликтот меѓу Израел и Хамас...

Гутереш повика на итен прекин на огнот на Блискиот исток

0
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, повика на итен прекин на огнот на...

Поранешен лидер на Хамас ги повика соседните земји да се приклучат...

0
Поранешниот лидер на Хамас, Калед Мешал го повика муслиманскиот свет да протестира в петок за поддршка на Палестинците и соседните земји...

ЕУ: Да се почне со формирањето на Заедницата на српски општини

0
Европската унија повика да се започне со формирање на Заедницата на општини со српско мнозинство без понатамошни одложувања или предуслови. Во...

ЕУ ги повикува Полска, Унгарија и Словачка да бидат конструктивни

0
Европската комисија ги повика Полска, Унгарија и Словачка да бидат конструктивни откако најавија...