fbpx

таг: повика

Рускиот патријарх Кирил повика на божиќно примирје во Украина

0
Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил, повика на прекин на огнот во Украина за...

Макрон ги одвраќа европските компании од селење во САД

0
Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика во понеделникот на вечера директорите на група европски големи компании, за да го одговори од...

Столтенберг: Помогнете и на Украина, бидејќи ако победи Русија, ќе платиме...

0
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ги повика членките на Алијансата да продолжат да и помагаат на Украина, бидејќи ако...

Макрон: Војната во Украина е проблем и за азиско-пацифичките земји

0
Францускиот претседател Емануел Макрон во Бангкок ги повика азиско-пацифичките земји да се приклучат на „зголемениот...

Зеленски претстави мировен план со 10 точки

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика лидерите на Г-20 да ја искористат сета нивна моќ за да ја натераат Русија да...

Британскиот премиер ќе ги повика светските лидери да не отстапуваат од...

0
Британскиот премиер Риши Сунак се очекува да ги повика светските лидери на COP27...

Зеленски повика да се осудат руските „псевдореферендуми“

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика светот да ги осуди псевдореферендумите организирани од Русија кои...

Украина бара меѓународен трибунал за масовните гробници

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски, ја повика меѓународната заедница да ја осуди како што рече, руската...

Зеленски бара построги санкции за Москва по откривањето на масовната гробница...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја повика меѓународната заедница да ја осуди руската „терористичка држава“ по откривањето на масовнaта гробница во Изјум. Во своето ноќно...

Украина започна офанзива на југот на земјата

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика руските трупи да се повлечат од офанзивата во стратешкиот јужен град Керсон. Според него, украинските...