таг: повика

Зеленски бара построги санкции за Москва по откривањето на масовната гробница...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја повика меѓународната заедница да ја осуди руската „терористичка држава“ по откривањето на масовнaта гробница во Изјум. Во своето ноќно...

Украина започна офанзива на југот на земјата

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика руските трупи да се повлечат од офанзивата во стратешкиот јужен град Керсон. Според него, украинските...

Абазовиќ: Оние што сакаа да ми ја скинат главата нека побрзаат

0
Премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, го повика Специјалното државно обвинителство (СДТ) да ги истражи...

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат,...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски...

СЗО бара вакцини за новите варијанти на коронавирус

0
Светската здравствена организација (СЗО) повика на поголеми инвестиции во развојот на нови вакцини кои ќе одговараат за варијантите на коронавирус кои...

Штрајк на Луфтханза среде летни одмори: Откажани летови, очајни патници

0
Среде сезоната на летни патувања, синдикатот Верди повика на еднодневен предупредувачки штрајк, кој започна денеска...

ЕП повика правото на абортус да се вклучи во Повелбата на...

0
Европскиот парламент усвои резолуција со која повика правото на легален и безбеден абортус да биде вметнато во Повелбата на фундаментални права....

Блинкен ќе бара притисок од Г20 врз Русија да ги отвори...

0
Американскиот државен секретар Eнтони Блинкен оваа недела ќе ги повика земјите од Г20 да извршат...

СЗО бара глобална промена во грижата за менталното здравје

0
Светската здравствена организација (СЗО) повика на глобална промена во грижата за менталното здравје, наведувајќи го наглиот пораст на проблемите поврзани со ова прашање...

Бајден инсистира на заострување на законите за поседување оружје

0
Американскиот претседател Џо Бајден го повика Конгресот да се запре автоматското оружје, да се прошират...