таг: ОН

ЕУ повика на поддршка за Агенцијата на ОН за палестински бегалци

0
Европската унија денеска ги повика донаторите на Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) да продолжат да даваат поддршка еден ден по објавувањето...

Израел го критикуваше конечниот извештај за обвинувањата против УНРВА

0
Израел го критикуваше извештајот за Агенцијата на ОН за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот Исток (УНРВА), главниот обезбедувач на хуманитарни...

Нема консензус во Советот за безбедност за прием на Палестина за...

0
Членките на Советот за безбедност на ОН синоќа не успеаја да се договорат за барањето на Палестина за полноправно членство во светската организација,...

Израел да направи повеќе околу испораката на хуманитарна помош во Газа,...

0
Советот за безбедност на ОН денеска беше официјално информиран за ветувањето на Израел дека ќе отвори повеќе премини за испорака на хуманитарна помош...

СБ на ОН одлучи да одговори на барањето на палестинските власти...

0
Советот за безбедност на ОН одлучи до крајот на овој месец да одговори на барањето на палестинските власти да добијат статус на полноправна...

Генералниот секретар на ОН го осуди нападот врз иранскиот конзулат во...

0
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска го осуди вчерашниот израелски напад врз зградата на иранскиот конзулат во сирискиот главен град Дамаск, повикувајќи...

МСП му наложи на Израел да отвори копнени премини за хуманитарна...

0
Меѓународниот суд на правдата при ОН му наложи на Израел да преземе мерки, вклучително и отворање повеќе копнени премини за доставување храна, вода,...

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција за итен прекин на...

0
Советот за безбедност на ОН гласаше да побара итен прекин на огнот во Газа за прв пат од почетокот на војната меѓу Израел...

ОН ја усвoија првата глобална резолуција за вештачка интелигенција

0
Генералното собрание на ОН едногласно ја усвои првата глобална резолуција за вештачката интелгиенција...

Советот за безбедност на ОН денеска одлучува за американската резолуција со...

0
Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за нацрт-резолуцијата на САД со која се бара итен прекин на огнот во Газа и...