таг: Околу

По долги преговори, германската влада подготвена да го одобри буџетот за...

0
По неколкунеделни расправии околу финансиите на најголемата европска економија, gерманскиот кабинет е подготвен да го одобри долго оспоруваниот буџет за 2025 година. ...

Околу 42.000 луѓе се водат како исчезнати во Украина

0
Околу 42.000 луѓе во моментов се водат за исчезнати во Украина, изјави денеска официјален претставник на Министерството за внатрешни работи. Во таа бројка...

Скелет на огромно суштество од мочуриштата пронајден во Намибија

0
Пред околу 280 милиони години, долго пред диносаурусите, големо суштество налик на саламандер со извонредни предаторски способности, талкало по мочуриштата и езерата на...

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

0
Околу 30 уметници од земјава и од странство учествуваат на 13. Меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“, што од 22 јуни до 6...

Илјадници војници на НАТО на воени вежби на северот на Европа

0
Околу 9.000 војници од 20 земји на НАТО учествуваат во воени вежби овој месец во регионот на Балтичкото Море, кој е стратешки чувствителен...

Израелската армија тврди дека уништила половина од силите на Хамас во...

0
Израелската армија денеска соопшти дека уништила околу половина од борбените сили на Хамас во Рафа, при што убила најмалку 550 вооружени луѓе во...

Жестоки борби во Вовчанск додека украинските трупи се обидуваат да ги...

0
Жестоки борби се водат околу украинскиот град Вовчанск додека кијивските трупи се обидуваат да ги изолираат руските единици кои напредуваа преку блиската граница....

Избори ЕП: Во Хрватска најмала излезност, најголема во Белгија

0
Со излезност од околу 21 отсто, Хрватска е земјата чии гласачи беа најмалку мотивирани да ги изберат своите европратеници, јавија француски медиуми повикувајќи...

Древните Египќани се обиделе хируршки да лечат рак пред 4.000 години!

0
Откриените траги од исеченици, околу канцерогени лезии, на древен египетски череп сугерираат дека луѓето спроведувале операција на рак пред повеќе од 4.000 години....

Кина започна обемни воени вежби, го опколи Тајван

0
Кина започна дводневни воени вежби околу Тајван во, како што ја нарече како „казна“ за „сепаратистички акти“, неколку дена откако на островот новиот...