таг: Нов

Еврокомесарот Бретон иницира „Закон за нуклеарни технологии на ЕУ“

0
Откако Европскиот парламент усвои нов сет на закони поврзани со енергетскиот сектор и транзицијата на европскиот гасен пазар, еврокомесарот за внатрешен пазар Тиери...

(ВИДЕО) „Сора“ – нова алатка со вештачка интелигенција која претвора текст...

0
Компанијата „Опен АИ“ претстави нов модел наречен „Сора“ кој може да ги претвори текстуалните инструкции во видео. Моделот „текст во видео“ им овозможува...

„Алкалоид“ и „Комерцијална банка“ донираат повеќе од 400.000 евра за нов...

0
Договор за нов ургентен интернистички центар на Токсикологија беше потпишан денеска во Министерството за здравство, од страна на министерот Фатмир Меџити и претставници...

Нов дијалект во САД како резултат на културното мешање помеѓу луѓето

0
Посебен нов дијалект се појавува во одредени делови на Мајами во последно време како резултат на културното мешање помеѓу луѓето што зборуваат шпански...

Ортопедот Зоран Арсовски е нов в.д директор на велешката Општа болница

0
За нов в.д директор на ЈЗУ Општа болница Велес е назначен д-р Зоран Арсовски ортопед, вработен во болницата, со одлука на министерот за...

Стигнува кармата Венера и Марс: Шест хороскопски знаци очекуваат судбоносни промени...

0
Најважниот настан во февруари е нов љубовен циклус, кој ќе го преврти животот на 6-те хороскопски знаци. Дознајте какви трансформации ве очекуваат.Венера, вашиот...

Откриен нов, прецизен метод за дијагностицирање на Алцхајмерова болест преку анализа...

0
Откриен е нов, прецизен метод за откривање на Алцхајмеровата болест преку анализа на крвта, а откритието може да биде револуционерен чекор напред во...

Откриен нов, прецизен метод преку анализа на крвта за дијагностицирање на...

0
Откриен е нов, прецизен метод за откривање на Алцхајмеровата болест преку анализа на крвта, а откритието може да биде револуционерен чекор напред во...

Клиниката за пулмологија и алергологија доби нов ЕБУС апарат кој овозможува...

0
Отворен е нов дијагностички центар на Универзитетската клиника за пулмологија и алергологија. Со него, како што беше кажано на денешното отворање, пациентите значително...

Клиниката за радиологија доби нов дигитален рентген апарат за снимање деца...

0
Институтот за радиологија доби нов дигитален рентген РТГ апарат за динамички флуороскопски и радиографски снимања на деца. Тој рече дека ваков...