таг: напади

САД и сојузниците извршија десетина напади врз проиранските Хути во Јемен

0
САД и неколку нивни сојузници, вклучително и Велика Британија, извршија воени напади врз повеќе од десетина цели во Јемен контролирани од милицијата на...

ОН: Газа стана место на смрт и очај. Болестите се шират,...

0
По три месеци од израелските напади во Појасот Газа, Обединетите нации (ОН) објавија во соопштение дека ситуацијата за цивилите на палестинската територија...

Во Харкив 21 лице остануваат во болници по руските напади од...

0
Во Харкив, по руските напади од 29 декември до 2 јануари, во болница се хоспитализирани 21 лице, од кои едено лице е во...

Во текот на изминатата ноќ во израелските воздушни напади низ Газа...

0
Најмалку 31 Палестинец загинаа во израелските воздушни напади во текот на ноќта врз области низ Појасот Газа, додека разорниот напад влегува во својот...

Зеленски: Бројот на загинати во вчерашните руски напади врз Украина се...

0
Во вчерашните руски напади врз Украина, кои беа меѓу најтешките од почетокот на војната, загинаа најмалку 39 лица, соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски....

Обраќање на Олександр Урбанович, претседател на Здружението на Украинците „Лесја Украинка“...

0
Денес државата-терорист – руската федерација повторно изврши масовни ракетни и беспилотни напади врз Украина….Киjив, Лвив, Одеса, Днипро, Харкив, Запорижја и други украински градови....

Руски ракетен терор: Најмалку двајца загинати и 17 повредени во Кијив,...

0
Денеска, рускиот агресор изврши еден од најмасовните воздушни напади оваа година на територијата на Украина. Агресорите употребија бараж од најразлично оружје и муниција. ЦИВИЛ МЕДИА...

Во текот на изминатите 24 часа речиси 200 Палестинци загинаа, а...

0
Во израелските воздушни напади во четвртокот загинаа најмалку 50 луѓе низ Газа, според Министерството за здравство во енклавата под контрола на Хамас, пренесува...

Кампањата на Бајден го спореди Трамп со Хитлер

0
Во еден од најагресивните напади врз конкурентонт Доналд Трамп, кампањата на Џо Бајден во твит објавен синоќа ја спореди реториката на експретседателот со...

Околу 10.000 новороденчиња и деца убиени во Газа, од кои стотици...

0
Децата од Газа се подложени на неселективни напади од страна на Израел во услови на геноцид кој трае веќе три последователни месеци, соопшти...