таг: медицина

Со најскапиот лек на светот ќе се лекуваат бебиња – еве...

0
Научната медицина прави неверојатни откритија секојдневно, а лекот кој ветува е дека ќе ги измени ефектите од спиналната мускулна атрофија, наследно неуромускуларно заболување...

Д-р Лазаров: Наместо во изолација, болни од ковид-19 одат на концерти

0
Докторот по општа медицина, Ненад Лазаров смета дека не сите заразени лица се во изолација. Тој посочува и примери каде лица наместо да...

Ја нарекуваат ангелска билка: Ја открил Архангел Михаил, а се верува...

0
Во народната медицина ова растение се смета како лек за се. Ангелика се користи и како лек, но и како храна и како...

Нобелова награда за медицина за двајца Американци

0
Нобеловата награда за медицина или физиологија годинава им е доделена на двајца американски научници, Дејвид...

Со крвна плазма досега се третирани 1.431 пациент болен од ковид-19

0
Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 1.732 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со Ковид-19, од кои...

ВИДЕО: Бошко од Кавадарци на 55 години го почна својот 93-ти...

0
Докторот по спортска медицина од Кавдарци, 55 годишниот  Бошко Илиев инаку познат пливачки маратонец,  денеска напладне го започна својот 93 маратон. Објави телевизија...

Ако ви се појавуваат ранички во устата и имате болки во...

0
Според Институтот за медицина во САД, возрасните би требало да консумираат 400 микрограми фолна киселина дневно. Оваа состојка, исто така, позната и како...

Причината е едноставна: Ставете лук под перница или барем носете чешне...

0
Во народната медицина лукот е незаменлив, а луѓето велат дека помага и во едни сосема необични работи! Поради докажаното позитивно делување врз...

Шахин: До крајот на летото треба да ја ставиме пандемијата под...

0
Професорот по медицина и коосновач на „БиоНТек“, Угур Шахин предвидува дека новите случаи на коронавирус во Германија „ќе покажат значителен пад кон...

Новиот вид на коронавирус ќе биде доминантен во целиот свет

0
Британскиот професор по медицина на Универзитетот Ливерпул и член на советодавното тело за итни ситуации Калум Симпл оцени дека новиот вид на коронавирус,...