fbpx

таг: Косово

Медиумите во Косово го објавија нацрт-статутот на Српската заедница

0
Медиумите во Косово објавија нацрт на статутот на Заедницата на општините со српско мнозинство. Документот што го објави РТВ Дукаѓини, содржи...

ДСК: Курти вмешан во мултимилионска афера

0
Претставници на Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) го обвинија косовскиот премиер Албин Курти дека заедно...

КФОР ги отстранува запалените камиони кои сè уште ги блокираат патиштата...

0
Мировната мисија на НАТО на Косово, КФОР, денеска објави дека спроведува „инженерски операции“ во северно Косово за отстранување на некои возила...

Опозиција: Курти потфрли во 2022

0
Опозициските партии во Косово оценуваат дека Владата целосно потфрлила во текот на 2022 година, не нудејќи им решенија на граѓаните во...

Лајчак: Сега е момент за решение или спорот ќе се одолговлекува...

0
Претставникот на Европската унија за дијалог меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак изјави дека нивото...

Приштинскиот аеродром затворен поради дојава за поставена бомба

0
Косовската полиција денеска соопшти дека единствениот аеродром на Косово е затворен по заканата за бомба....

КФОР: го истражуваме инцидентот во Зубин Поток

0
Мировната мисија на НАТО на Косово КФОР денеска објави дека го истражува инцидентот...

Хорор во болница во Косово: Телото на мртво бебе по грешка...

0
Против гинеколошкото одделение на Општата болница во Пеќ, Косово е покрената истрага, откако било откриено...

„Али Ахмети беше за поделба на Косово“

0
Жестоки полемики во медиумите во Косово и целиот регион во врска со една анализа на...

Командантот на ОВК Мустафа осуден на 26 години затвор

0
Поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово, Салих Мустафа, е осуден од Специјалниот суд, со седиште во Хаг, на 26 години...