таг: Косово

Косовската опозиција бара разрешување на Владата на Курти и распуштање на...

0
Опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК) подготвила резолуција со барање за собраниска дебата за тригодишнината од владеењето на премиерот Албин...

26 години од загинувањето на Јашари

0
Во Собранието на Косово се одржа свечена седница во чест на Ослободителната војска...

600 наставници заминаа од Косово

0
Миграцијата ги празни училиштата и во земјите на регионот. Во Косово, голем е бројот на ученици кои побарале документи за мигрирање...

Лајчак ги покани Косово и Србија на состанок за динарот

0
Специјалниот пратеник за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, планира следната недела...

Османи: Сите докази за нападот на српската група во Бањска водат...

0
Претседателката на Косово, Вјоса Османи, тврди дека сите траги од нападот на српската...

Косово со бројни настани ја одбележува 16-годишнината од прогласувањето независноста

0
Косово прославува 16 години од независноста. Претседателката Вјоса Османи, премиерот Албин Курти и претседателот на Собранието Глаук Коњуфца, ги посетија споменикот...

Централната банка на Косово отвори бесплатна линија за динарот

0
Централната банка на Косово (ЦБК) пушти во употреба бесплатна телефонска линија преку која...

Косово, верификација на потписите за разрешување на градоначалниците на Северот

0
Во Косово Централната изборна комисија сè уште е во процес на верификување на собраните потписи на петицијата организирана во доминантно српските...

Еврото од денеска единствена валута во Косово

0
Во Косово од денеска ќе почне да се применува регулативата на...

Претседателката Османи најавува договор за користење на динарот во Косово

0
Претседателката на Косово, Вјоса Османи, изјави дека има неколку опции за кои се...