таг: Косово

ЕУ бара одложување на забраната за динари во Косово

0
Европската унија (ЕУ) побара од властите во Косово да го одложат спроведувањето на одлуката за забрана за употреба на српскиот динар...

САД бараат од Косово да ја преиспита одлуката за укинување на...

0
Соединетите Држави ја повикуваат Владата на Косово да ја разгледа одлуката за укинување...

Вучиќ: Косово создава исклучително силна воена сила и тоа го раководат...

0
Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска изјави дека Косово создава исклучително силна воена сила...

Откако „паднаа“ визите, во Косово раст на интересот за патување низ...

0
Освен со авиони и возила, граѓаните на Косово веќе почнаа да се движат без визи во Шенген зоната и со транспортни...

Државјаните на Косово од денеска патуваат без визи во ЕУ

0
Безвизен режим за државјаните на Косово стапи во сила од денеска и им овозможува тие да патуваат во ЕУ без потреба...

Курти: Косово ќе донесе одлука за табличките само кога ќе се...

0
Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека Косово ќе ги признае регистарските таблички...

Срби во северно Косово протестираа против забрана на увозот од Србија

0
Неколку десетици граѓани од српска националност од северот на Косово, од кои повеќето бизнисмени, протестираа денеска во Северна Митровица со барање...

Вјоса Османи: Политиката на Вучиќ како онаа на Милошевиќ

0
Претседателката на Косово, Вјоса Османи порача дека Косово ќе ги штити своите граници по секоја цена и на секој агол од...

Ховениер: Изненаден сум од критиките за статутот на Заедницата на српски...

0
Амбасадорот на Соединетите Држави во Косово, Џефри Ховениер, го повтори ставот на САД...

Фалсификуваните евра внесени во Косово се печатени во Македонија

0
Специјалното обвинителство на Република Косово, по запленувањето на над 85 илјади фалсификувани евра во кованици од по две евра минатиот вторник,...