таг: коронавирус

Премиер лига: Рекордни 103 позитивни тестови на коронавирус за една недела

0
Инциденцата на коронавирус меѓу членовите на клубовите од Премиер лигата достигна рекордно ниво. Во текот на неделата од 20 до 26 декември се...

АТП: Вакцинирани 95 отсто од најдобрите светски тенисери

0
Вакцинирани против коронавирус се вкупно 95 од 100. најдобро рангирани светски тенисери, изјави денеска првиот човек на АТП Тур, Сајмон Хигсон. Извршниот...

Премиер лигата, сепак, го одложи дуелот Барнли – Евертон

0
Позитивните случаи на коронавирус и повредите во редовите на Евертон ја натераа денеска Премиер лигата да го прифати барањето на клубот од Ливерпул...

Први случаи на омикрон во Албанија

0
Првите два случаја на омикрон варијанта на коронавирус се потврдени во Албанија, изјави денеска Еугена...

Компанијата „Фајзер“ предвидува кога ќе биде крај на пандемијата

0
Пандемијата на коронавирус нема да биде зад нас до 2024 година, предвидува „Фајзер“. Ковид потоа би можел да стане ендемска...

Гвардиола „лажно позитивен“, ќе може да ги води „граѓаните“ против Њукасл

0
Шпанскиот стратег доби „неубедлив тест за коронавирус“, по што вчера беше откажана неговата прес-конференција, но, сепак, ќе биде присутен на претстојниот натпревар против...

Европа поделена околу вакцинацијата на децата, Италија праќа кловнови во амбулантите

0
Во Европа наскоро ќе започне вакцинацијата на деца против коронавирус. Европските земји најавуваат различни стратегии и нивниот успех ќе биде показател...

НБА тим комплетно заразен од коронавирус

0
Во  НБА тимот на Шарлот Хорнетс се појави коронавирус, а најмалку четири играчи се заразени. Младата ѕвезда Ла Мело Бол заедно со Тери...

Омикрон е регистриран во 38 земји, засега нема смртни случаи

0
Новата варијанта на коронавирус – Омикрон е идентификуван во 38 земји ширум светот, но досега не се пријавени смртни случаи, соопшти Светската здравствена...

Постои трипати поголем ризик од реинфекција со омикрон, тврдат научници

0
Од новата варијанта на коронавирус омикрон постои трипати поголем ризик од повторна инфекција од моментално доминантниот вид Делта и Бета видот на вирусот,...