таг: клиника

Вкупно 40 луѓе се под здравствен надзор за конго-кримска треска

0
Болничарката од Инфективата клиника која е зарасена со конго-кримска хеморагична треска е во стабилна состојба, информираат од Инфективната клиника во Скопје. ...

Виенските научници развија нови маркери за рана дијагноза на мултиплекс склероза

0
Научниците од Универзитетската клиника за неврологија на Медицинскиот универзитет во Виена, во соработка со Општата болница во Виена, спроведоа студија во која истражуваат...

Отворен Центар за лекување дебелина на Клиниката за ендокринологија

0
На Универзитетската клиника за ендокринологија во Скопје е отворен Центар за справување и третман на обезност, односно дебелина. Обезноста е...

Вонреден инспекциски надзор на ДСЗИ на Клиниката за гинекологија

0
На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство (ГАК) во тек е вонреден инспекциски надзор од страна на Државниот санитаренн и здраввствен инспекторат (ДСЗИ),...

На Универзитетска клиника за ендокринологија ќе се отвора регионален центар за...

0
Реновиран е оддел на Универзитетска Клиника за ендокринологија. Директорот Арѓент Муча денеска се осврна на работата во последните неколку месеци и информираше дека...

Во клиниката ТОУРАЛЕЦ првпат изведена операција на колено со помош на...

0
На Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) првпат во јавното здравство во земјава, со...

Почина ученичка, десетта жртва од масовното убиство во школото во Белград

0
Почина ученичка, која се лекуваше на Детската клиника во Белград, откако...

Хирурзите од Клиниката за кардиологија во Ниш извеле 22 операции за...

0
Хирурзите од нишката Клиника за кардиохирургија извеле 22 операции за три дена и кажаа дека продолжуваат со зафатите и преку викенд без да...

Клиника „Жан Митрев“: Ниту денар не е земено повеќе од пациентите...

0
Клиника „Жан Митрев“ ниту денар нема земено повеќе од пациентите за време на пандемијата, дури ниту поради погрешна финансиска пресметка. И Управата за...

Недела на бесплатни прегледи и консултации на ГАК по повод Светскиот...

0
На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје по повод 18 Октомври – Светскиот ден на менопаузата, ќе се спроведе недела на...