таг: изјави

Зеленски: Ситуацијата на источниот фронт е исклучително тешка

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа изјави дека ситуацијата во источниот дел на земјата е исклучително...

Курти: Француско – германскиот предлог не е конечен

0
Косовскиот премиер Албин Курти, изјави дека предлогот на ЕУ не е конечен договор, туку е рамковен или основен договор. Ваквите коментари...

Медведев: Поради испораката на понапредно американско оружје ќе гори цела Украина

0
Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека испораката на понапредно американско оружје за Украина само ќе предизвика дополнителни напади од...

Шефот на ЦИА: Следните шест месеци ќе бидат „критични“ за Украина

0
Директорот на ЦИА Вилијам Брнс изјави дека разузнавачката агенција проценува оти следните шест месеци ќе бидат „критични“ за Украина во однос...

Ердоган: Испраќањето тенкови не придонесува за решавање на украинскиот конфликт

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека испораката на тенкови во Украина нема да донесе решение за конфликтот. „Не можам...

Вучиќ: Моја должност е да дојдам во Собранието и да им...

0
Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека негова должност е да го почитува српскиот парламент...

Бајден нема да испраќа борбени авиони во Украина

0
Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Соединетите држави нема да испратат борбени авиони Ф-16 во...

Германија нема да испраќа борбени авиони во Украина

0
Германија нема да испраќа борбени авиони во Украина, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц, додека Киев...

Донфрид: Косово и Србија мора да ја завршат напорната работа

0
Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Карен Донфрид изјави дека Косово и Србија...

Варшава побара од Берлин дозвола да ги достави своите тенкови Леопард...

0
Полскиот министер за одбрана денеска изјави дека побарал од Германија одобрение за Полска...