таг: изјави

Столтенберг: Земјите-членки на НАТО се посветени да обезбедат победа на Украина

0
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека земјите-членки на Алијансата се посветени да направат повеќе за да и обезбедат победа на Украина....

Данска испраќа на Украина помош во вредност од 247 милиони долари,...

0
Данската премиерка Мете Фредериксен денеска изјави дека официјален Копенхаген ќе испрати нов пакет воена помош за Украина во вредност од 247 милиони долари....

Вучиќ: Србија ќе продолжи да одбива санкции против Русија

0
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека има намера да ја продолжи политиката...

Естонската премиерка бара да се заплени рускиот имот пред претседателските избори...

0
Каја Калас, премиерката на Естонија, изјави дека Западот треба да ги заплени замрзнатите средства на Русија пред претседателските избори во САД, што е...

Столтенберг: НАТО е посилен од Русија

0
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави денеска на Конференцијата за безбедност во Минхен дека „НАТО е најсилната воена сила во светот“, што претставува...

Отворена Минхенската безбедносна конференција

0
Шефот на Минхенската безбедносна конференција, Кристоф Хојсген, денеска изјави дека човечкото страдање ширум светот е зголемено до степен што многу генерации веројатно не...

Бајден на средбата со Шолц го обвини Конгресот: Тоа е криминално...

0
Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека американскиот Конгрес ќе биде виновен за „речиси криминалното запоставување“ на Украина доколку не го усвои предлог-законот за...

Нетанјаху нареди двоен план – евакуација на цивилите од Рафа и...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека и наредил на војската да разработи двоен план – за евакуација на цивилите од градот Рафа...

Бајден: Израел претера со воениот одговор во Појасот Газа

0
Претседателот на САД, Џо Бајден синоќа изјави дека бил претеран воениот одговор на Израел во Појасот Газа. – Јас навистина се...

Столтенберг: Поддршката за Украина не е добродетелство, се работи за нашата...

0
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска од Брисел изјави дека е „од суштинско значење“ американскиот Конгрес „во блиска иднина да се согласи...