таг: здравјето

Оревите помагаат во превенција на Алцхајмерова болест

0
Врската помеѓу исхраната и здравјето на мозокот е непобитна. Одредена храна е поврзана со поддршка на когнитивното здравје, додека друга може негативно да...

Осум витамини и минерали кои го забавуваат стареењето на мозокот

0
Kако што старееме, здравјето на нашиот мозок станува клучно за одржување на целокупната благосостојба. Когнитивното опаѓање е природен дел од стареењето, но новите...

Од денеска лицата над 65 години може дома да се вакцинираат...

0
За заштита на здравјето на населението во есенско / зимскиот период, Министерство за здравство од денеска започнa со втората широка кампања за промовирање...

Отворена хибридна сала на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија

0
Здравјето на граѓаните е најважно, изјави премиерот Димитар Ковачевски, при денешното отворање на хибридна сала на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија. Кардиохирурзите започнаа...

ВИДЕО: Хирург објави снимка – еве како изгледаат белите дробови после...

0
Пушењето е штетно за здравјето. Тоа сите го знаеме, но и покрај се, многумина пушат и свесно го загрозуваат сопственото, но и здравјето...

Препораки од Министерството за здравство за заштита на здравјето на населението...

0
Препораки за заштита на здравјето на населението од високите температури Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за...

Здравствената криза предизвикана од Ковид-19 откри многу слабости во општествениот систем

0
За заштита на здравјето, како основно човеково право, неопходно е во креирањето на мерки и политики да постои конзистентен пристап за зачувување на...

Матичните лекари на протест пред Министерството за здравство

0
На Светскиот ден на здравјето – 7 април, Здружението на приватни лекари најавија мирен протест пред Министерството за здравство од каде ќе ги...

Светот се соочува со највисока стапка на истребување

0
Светскиот ден на здравјето, 7-ми април годинава се одбележува под мотото „Наша планета, наше здравје“. Дали можеме повторно да го замислиме светот...

Спас за синуси, младиот кромид е одличен против воспаление

0
Младиот кромид е добар за здравјето, велат нутриционистите. Токму поради тоа тој треба да се употребува во што поголеми количини. Овој зеленчук...