таг: здравство

Демири: Го зајакнуваме здравствениот систем, вложуваме во нови лекови и опрема...

0
Министерот за здравство д-р Илир Демири во порака по повод Светскиот ден на здравјето – 7 Април истакнува дека откако стапил на функцијата...

Годишно од Македонија си заминуваат меѓу 200 и 250 лекари, изјави...

0
Од јавното здравство на годишно ниво од земјава заминуваат од 200-250 лекари, изјави докторот Горан Димитров од Македонското лекарско друштво на 5 април...

Здравствениот дом Охрид со реновирана Служба за вакцинации и две нови...

0
Министерот за здравство Илир Демири и заменик министерката Маја Манолева, денеска се во работна посета на Охрид, каде што ги посетуваат Здравствениот Дом...

Порторико прогласи епидемија од денга

0
Министерот за здравство на Порторико прогласи епидемија на денга по порастот на бројот на случаите со заразната болест во американската карипска територија од...

Донесена одлука за прием во детски градинки на деца кои примиле...

0
Министерството за здравство соопшти дека министерот за здравство Илир Демири, согласно препораките на Комисијата за заразни болести од состанокот одржан на 14.03.2024 година,...

Крводарителите се луѓе со големи срца кои својата крв ја даваат...

0
Министерот за здравство д-р Илир Демири денеска се обрати на свечениот настан по повод Денот на основањето на Црвениот крст и Ден на...

Меѓународен ден на жената во Газа – Досега се убиени 9.000...

0
Во пресрет на Меѓународниот ден на жената, Министерството за здравство во Газа соопшти дека израелската армија убила речиси 9.000 Палестинки во текот на...

Веќе имаме постапено за шестмесечната платена пракса на младите лекари, велат...

0
Министерството за здравство веднаш има постапено во однос на законските обврски што ги има околу шестмесечната платена пракса на младите лекари што треба...

Од прогласувањето на епидемија на голема кашлица во Скопје досега се...

0
Министерот за здравство Илир Демири информира дека по прогласувањето на епидемија на голема кашлица во градот Скопје досега се вакцинирани повеќе од 22...

Министерството за здравство ги прифати препораките од Комисијата за заразни болести...

0
Министерството за здравство попладнево информираше дека ги прифаќа препораките на Комисијата за заразни болести за спречување на ширењето на голема кашлица, но не...