таг: здравство

Бројот на загинати во Газа надмина 34.000

0
Министерството за здравство на Газа објави уште 32 смртни случаи како резултат на израелските воени операции, со што вкупниот број на загинати лица...

Министерство за здравство: Решение за приватните специјализанти ќе има после изборите

0
Ставот на Министерството за здравство е позитивен кон приватните специјализанти,но решение ќе има после изборите, се вели во соопштението од МЗ. Приватните...

МЗ: Решение за приватните специјализанти после изборите

0
Министерството за здравство денеска го повтори ставот дека решение за приватните специјализанти кои од понеделникот се во штрајк ќе има по изборите. ...

Демири бара трпение од приватните специјализанти кои стапија во штрајк, им...

0
Министерот за здравство Илир Демири бара трпение од приватните специјализанти кои денеска стапија во штрајк и најавува дека по изборите ќе се избори...

Манолева на билатерални средби со министрите за здравство на Словенија и...

0
Заменик министерката за здравство, д-р Маја Манолева оствари билатерални средби со министерката за здравство на Република Словенија, Валентина Преволник Рупељ и д-р Шимон...

Демири: Го зајакнуваме здравствениот систем, вложуваме во нови лекови и опрема...

0
Министерот за здравство д-р Илир Демири во порака по повод Светскиот ден на здравјето – 7 Април истакнува дека откако стапил на функцијата...

Годишно од Македонија си заминуваат меѓу 200 и 250 лекари, изјави...

0
Од јавното здравство на годишно ниво од земјава заминуваат од 200-250 лекари, изјави докторот Горан Димитров од Македонското лекарско друштво на 5 април...

Здравствениот дом Охрид со реновирана Служба за вакцинации и две нови...

0
Министерот за здравство Илир Демири и заменик министерката Маја Манолева, денеска се во работна посета на Охрид, каде што ги посетуваат Здравствениот Дом...

Порторико прогласи епидемија од денга

0
Министерот за здравство на Порторико прогласи епидемија на денга по порастот на бројот на случаите со заразната болест во американската карипска територија од...

Донесена одлука за прием во детски градинки на деца кои примиле...

0
Министерството за здравство соопшти дека министерот за здравство Илир Демири, согласно препораките на Комисијата за заразни болести од состанокот одржан на 14.03.2024 година,...