fbpx

таг: Европа

Цените на лебот во Европа растат ли растат поради војната во...

0
Цените на лебот драстично се зголемија низ Европа во текот на изминатата година, покажуваат новите податоци, а порастот е особено голем...

Азербејџан ќе го зголеми извозот на гас во Европа за 30...

0
Азербејџан ќе го зголеми извозот на гас во Европа оваа година за 30 отсто, бидејќи...

Цената на гасот расте во Европа и во Азија

0
Цените на природниот гас во Европа и Азија се искачија на речиси рекордно високо ниво...

Горештините во Европа од летово ќе станат нормални до 2035 година

0
Топлотниот бран во Европа од 2022 година ќе се претвори во „нормално лето“ до 2035, независно дали човештвото ќе успее да ги намали...

Инфлацијата во Еврозоната е на рекордни 9,8 %, се „крчка“ ново...

0
Економската главоболка во Европа се засили откако Европската Централна Банка објави дека инфлацијата достигна 9,8 отсто во јули, и ја сигнализираше...

Русите три дена ќе го запрат „Северен тек“

0
Испораките на руски гас за Европа преку гасоводот Северен тек 1 ќе бидат во прекин...

Вечерва започнува Бундеслигата

0
Актуелниот освојувач на Лигата на Европа, Ајнтрахт (Ф) го пречекува Баерн (М) во премиерата на новата сезона...

Први смртни случаи од мајмунски сипаници надвор од Африка

0
Прво Јужна Америка, неколку часа подоцна Европа: пријавени првите смртни случаи од мајмунски сипаници надвор од Африка. СЗО претходно објави пет...

СЗО: Никој во Европа не починал по инфекција со мајмунски сипаници

0
Никој во Европа не починал откако бил заразен со мајмунски сипаници, покажуваат податоците со кои располага Европскиот центар за превенција и контрола на...

„Фајненшл тајмс“: Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

0
Цените на електричната енергија во Европа достигнаа рекордно ниво поради намалените испораки на гас од Русија, објави британскиот весник „Фајненшл тајмс“...