таг: Европа

Фон дер Лајен: Повеќе нема место за илузии, мора да работиме...

0
Време е Европа да зајакне, сами да ги браниме нашите интереси и вредности и да ја намалиме зависноста од енергијата, од клучни технологии...

Советот на Европа, по повод две години од руската агресија врз...

0
Лидерите на Советот на Европа (СЕ) денеска во заедничка изјава по повод две години од почетокот на руската агресија врз Украина, ја повторуваат...

Советот на Европа со осуда за „репресијата“ врз невладините организации кои...

0
Комесарката за човекови права при Советот на Европа Дуња Мијатовиќ ги повика земјите-членки да ја запрат „репресијата“ врз невладините организации и луѓето кои...

Би-Би-Си: Повеќе од 800 функционери во САД и Европа потпишаа изјава...

0
Повеќе од 800 службени функционери во САД и Европа потпишаа изјава во која предупредуваат дека политиките на нивните влади за војната меѓу Израел...

Данскиот престолонаследник Фредерик ќе биде прогласен за нов крал по абдицирањето...

0
Данската кралица Маргарета Втора, најдолговечниот монарх во Европа, ќе абдицира денеска на свечена церемонија и ќе му ја предаде круната на својот син...

Шолц ги повикува земјите од ЕУ да ја вооружат Украина, Орбан...

0
Време е ЕУ да докаже дали е сериозна. Германија бара Европа да излезе со кохерентен план за тоа како да ја поддржи Украина...

Лидерите на ОБСЕ го осудија рускиот ракетен терор врз Украина

0
Претседавачот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), министерот за надворешни и европски прашања и трговија на Малта Јан Борг и...

Јохансон: Европа е изложена на голема опасност од терористички напади

0
Европа е изложена на зголемена терористичка закана поради војната во Газа,...

Метеоролозите предупредуваат: Европа на удар, доаѓа „Арктичка експлозија“

0
Метеоролозите се согласија и испратија предупредување дека во Европа доаѓа „арктичка експлозија“ – студен бран кој носи обилни дождови, бури, минусни...

(ВИДЕО) Најмалку 12 жртви на невремето Киаран што ја погоди Европа

0
Најмалку 12 лица загинале кога бурата Киаран ја зафатила западна Европа со рекордни ветрови и јачина до 200 километри на час,...