таг: да

ЕУ бара од Република Српска да ги запре нацрт-законите кои го...

0
Европската Унија го повика раководството на Република Српска да ги запре иницијативите за...

Путин не е добредојден на церемонијата по повод 80-годишнината од Денот...

0
Русија ќе биде поканета да испрати свои претставници на меѓународната церемонија за комеморација на 80-годишнината од Денот Д. На комеморацијата ќе присуствуваат голем...

Борел: Земјите-членки на ЕУ треба да ги испратат своите противракетни системи...

0
Земјите-членки на Европската Унија треба да ги испратат своите противракетни системи за да се зајакне воздушната одбрана на Украина додека Русија ги напаѓа...

Израел ќе се брани, вели Нетанјаху, додека Западот повикува на воздржаност

0
Израел ќе донесе одлуки за тоа како да се брани, изјави премиерот Бенјамин Нетанјаху, додека западните земји повикаа на воздржаност во однос на...

Бајден го повика Конгресот итно да одобри воена помош за Украина

0
Американскиот претседател Џо Бајден ги повика пратениците да одобрат дополнителна воена помош за Украина и Израел што е можно поскоро, пренесува Укринформ....

Лета: „Постепена интеграција“ може да биде вистинскиот пат во проширувањето на...

0
При проширувањето на ЕУ, фокусот не треба да биде насочен само кон самиот процес, туку и на негово внимателно спроведување и поконкретно на...

Официјалниот веб сајт ukraine.ua престана да го користи Телеграм за...

0
Тимот на официјалниот веб сајт на Украина, ukraine.ua престана да ја користи апликацијата Telegram за професионална комуникација. ...

Туск: Полска ќе се вклучи во ПВО системот „Европски небесен штит“

0
Полскиот премиер Доналд Туск денеска изјави дека Полска мора да се приклучи на странските системи за противвоздушна одбрана, вклучувајќи го и проектот „Европски...

Taјани: Италија е подготвена да испрати војници во мировна мисија доколку...

0
Италија ќе биде подготвена да испрати војници како дел од мировната мисија со други земји доколку се формира меѓународно призната палестинска држава, изјави...

Конференција во Брисел: Проширувањето на ЕУ е геополитички императив

0
Проширувањето на ЕУ е геополитички императив, но мора да се заснова на заслуги, се согласија денеска учесниците на конференцијата „Проширување и продлабочување на...