таг: Владата

Словачка размислува да воведе данок на засладените безалкохолни пијалаци

0
Владата на Словачка размислува да воведе данок на засладените безалкохолни пијалоци и може да го зголеми данокот на тутунските производи како дел од...

Бугарија не се откажува од намерата да го тужи руски Гаспром

0
Владата на Бугарија не се откажува од можноста да ја тужи руската државна компанија Гаспром за прекин на испораката на гас два месеци...

Велика Британија забрани употреба на мобилни телефони во училиштата

0
реклама Владата на Обединетото Кралство ќе ја забрани употребата на мобилни телефони во училиштата, вклучително...

Се интензивираат антивладините протести во Словачка поради судските реформи на Фицо

0
Илјадници луѓе во Словачка синоќа повторно протестираа против владата на левичарскиот популистички премиер Роберт Фицо, кој е на функција од крајот на октомври....

САД бараат од Косово да ја преиспита одлуката за укинување на...

0
Соединетите Држави ја повикуваат Владата на Косово да ја разгледа одлуката за укинување...

Ќе се зголемат платите во здравството на вработените со плати пониски...

0
Владата ја разгледа и усвои и Информацијата од Министерството за здравство заради давање овластување на министерот за здравство за потпишување Анекс за изменување...

Германија го олеснува добивањето државјанство

0
Германскиот парламент (Бундестаг) вчера прифати реформа со која Владата сака да овозможи побрзо стекнување на германско државјанство за странците под одредени услови, објави...

Швајцарија се согласи да биде домаќин на мировен самит за Украина

0
Владата на Швајцарија денеска соопшти дека се согласила со барањето на украинскиот претседател Володимир Зеленски, земјата да биде домаќин на глобалниот мировен самит...

Нови апарати за третман и дијагностика во Клиниката за хируршки болести...

0
Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска заедно со министерот за здравство Фатмир Меџити беше во посета на Клиниката за хируршки...

Ковачевски: Оперативниот блок на Ортопедија е целосно реновиран

0
Претседателот на Владата на Република Македонија денеска присуствуваше и се обрати на ЈЗУ УК за ортопедски болести, каде во употреба беше пуштена реновирана...