таг: Владата

Бугарскиот мандатар Асен Василев даде изјава за Македонија

0
Нов бугарски мандатар за формирање на Владата е Асен Василев. Тој денеска го доби...

Маричиќ-Абазовиќ: Регионот трeба да соработува на патот кон ЕУ

0
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во рамку на денешната еднодневна посета на Црна Гора, се сретна...

Канада го забрани достапот на „Хуавеј“ до 5Г-мрежите

0
Владата на канадскиот премиер Џастин Трудо одлучи да го забрани пристапот на кинеската меѓународна корпорација „Хуавеј технолоџис“ – најголемиот светски производител на комуникациска...

МТСП: Се укинуваат Ковид протоколите во предучилишните установи

0
Владата на Република Македонија на редовната 42-ра седница ги прифати предлозите на Главниот координативен кризен штаб утврдени според препораките на Комисијата за заразни...

Се укинува изолацијата за блиските контакти на лица заразени со ковид

0
Владата ја укина мерката за задолжителна изолација на лица што имале блиски контакти со случаи позитивни на Ковид-19. Од Владата информираа дека...

Поддршка од Стејт департментот за иницијативата „Отворен Балкан“

0
Делегација на Владата составена од националните координатори, Марјан Забрчанец и Нола Исмајлоска Старова и советникот на премиерот за надворешна политика, Едмонд...

Софија: Јанев пред разрешување од министер за одбрана, Петков побара негова...

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков најави, пред денешната сдница на Владата во Софија, дека ќе побара оставка од министерот за одбрана, Стефан...

Италија ќе инсистира на полн капацитет на стадионот за дуелот со...

0
Фудбалскиот сојуз на Италија и Владата на оваа земја интензивно разговараат за враќање на полн капацитет на стадионите во завршницата од сезоната. ...

Петков: Гоце Делчев е незаделен дел од нашата заедничка историја со...

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков на Фејсбук страницата на Владата на Бугарија сподели текст за 150-годишнината...

Шпанија на 10 февруари го укинува задолжителното носење маски на отворено

0
Владата на Шпанија од следниот четврток ќе го укине задолжителното носење маски на отворено како...