fbpx

таг: вакцината

„Фајзер“ прави вакцина против Омикрон

0
Вакцината на американската фармацевтска компанија Фајзер против сојот омикрон ќе биде готова во март, а компанијата веќе почнала да произведува дози, откри за...

Израел одобри четврта доза вакцина за некои категории граѓани

0
Израел денеска одобри употреба на четврта доза на вакцината против ковид-19 за жителите на домовите...

Три дози од вакцината на „Астра зенека“ ефикасни против омикрон

0
Три дози од вакцината на „Астра зенека“ се ефикасни против омикрон-варијантата на коронавирус, соопшти денеска фармацевтската компанија повикувајќи се на податоци од лабораториска...

Во страв од омикрон, Израел објави четврта доза вакцина за некои...

0
Израел објави дека ќе понуди четврта доза од вакцината против коронавирус на луѓе постари од...

Ново истражување покажа каква е ефикасноста на третата доза против Ковид-19

0
Третата доза од вакцината против коронавирус на „Pfizer“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни...

Директорот на Бионтек тврди дека вакцината веројатно е ефикасна против Омикрон

0
Вакцината против Ковид-19 на Фајзер и Бионтек веројатно ќе понуди силна заштита од потешка форма на оваа болест предизвикана од новиот сој на...

Светска медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид-19 ќе треба да се...

0
Дополнителната, засилувачка доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, е мислењето на претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Д-р Кунгуловски: Трета доза треба да оримат само повозрасните и луѓе...

0
Вакцината против Ковид-19 го штити организмот од сериозно заболување или смртен исход, вели во разговор за Телма Горан Кунгуловски, нуклеарен микробилог. Смета...

ХПВ вакцината ги намалува шансите за рак на грлото на матката...

0
Според едно најново истражување, вакцината против хуман папиломавирус (ХПВ) ја намалила инциденцата на рак на грлото на матката за речиси 90 отсто. ...

Вакцината Модерна веќе и официјално се дистрибуира под новото име

0
Вакцината Модерна го носи името на компанијата која ја произведува, но од неодамна веќе се дистрибуира и под новата назнака, Спајквакс (Spikevax). ...