таг: вакцината

Д-р Кунгуловски: Трета доза треба да оримат само повозрасните и луѓе...

0
Вакцината против Ковид-19 го штити организмот од сериозно заболување или смртен исход, вели во разговор за Телма Горан Кунгуловски, нуклеарен микробилог. Смета...

ХПВ вакцината ги намалува шансите за рак на грлото на матката...

0
Според едно најново истражување, вакцината против хуман папиломавирус (ХПВ) ја намалила инциденцата на рак на грлото на матката за речиси 90 отсто. ...

Вакцината Модерна веќе и официјално се дистрибуира под новото име

0
Вакцината Модерна го носи името на компанијата која ја произведува, но од неодамна веќе се дистрибуира и под новата назнака, Спајквакс (Spikevax). ...

Колку е ефикасна вакцината „Фајзер/Бионтек“ кај децата?

0
Вакцината „Фајзер/Бионтек“ против Ковид-19 била 90,7 отсто ефикасна во клиничките испитувања кај деца на возраст од пет до единаесет години, соопшти денеска американската...

Наскоро пристигнува нова француска вакцина – Валнева

0
Вакцината против коронавирус, Валнева, која Велика Британија ја откажа минатиот месец откако претходно нарача 100 милиони дози, се покажала многу добро во зајакнување...

Ефикасноста на вакцината на „Фајзер“ се намалува шест месеци по втората...

0
Ефективноста на вакцината против Ковид -19 на производителот „Фајзер и Бионтек“ се намалува на 47 проценти од 88 проценти, шест месеци по втората...

Д-р Александар Стојанов: И вакцинираните лица да избегнуваат собири

0
Вакцината штити од ковид и со неа е многу полесно да се функционира. Минатото лето немавме вакцина, а сега кога ја имаме, нема...

Многу е веројатно дека заштитата од вакцината ќе ослаби со текот...

0
Заштитата што ја дава вакцината против коронавирусот, најверојатно, ќе ослаби со текот на времето, а кампањите за вакцинација ќе траат и во наредните...

Израел ќе почне со давање трета доза на вакцината Фајзер против...

0
Израел ќе започне да дава трета доза од вакцината Фајзер против ковид-19 на луѓе на возраст над...

Профитот на „Фајзер“ зголемен за 59 проценти во вториот квартал

0
Силната продажба на вакцината против Ковид-19 и други лекови му помогна на „Фајзер“ да го удвои приходот во вториот квартал од годината и...