таг: брод

Украинско разузнавање: Запален руски ракетен брод во близина на Калининград

0
Рускиот ракетен брод Серпухов, кој беше закотвен во ексклавата Калининград на Балтичкото Море, беше запален на 8 април, тврдат извори од военото разузнавање...

Првиот брод со хуманитарна помош стигна до брегот на Газа

0
Брод со очајно потребните залихи на храна денес стигна до брегот на Газа, изјавија очевидци, по три дена откако исплови од пристаништето Ларнака...

Шпански брод со хуманитарна помош стигна до брегот на Газа

0
Шпанскиот хуманитарен брод „Оупен Армс“ (Open Arms) денеска пристигна во близина на брегот на Газа. Бродот носи 200 тони храна која очајно...

Грчки товарен брод нападнат во Црвеното море

0
Товарен транспортен брод во грчка сопственост што плови под знамето на Маршалските Острови бил мета на напад со два проектила во Црвеното море,...

Почнаа најголемите маневри на НАТО од почетокот на Студената војна

0
Американскиот десантен брод Ганстон Хол денеска исплови од пристаништето Норфолк и го означи почетокот на најголемите воени вежби на НАТО од Студената војна,...

Русите признаа дека нивниот десантен брод бил погоден од украински ракетен...

0
Руското Министерство за одбрана потврди дека рускиот десантен брод Новочеркаск, закотвен во Феодосија на окупираниот Крим, бил „оштетен“ од украински ракетен напад во...

Првиот брод помина низ украинскиот коридор и пристигна во Истанбул

0
Првиот брод што го користеше привремениот коридор до и од пристаништата...

Трагедија во Грција: Се преврте брод со мигранти, има и жртви

0
Најмалку 79 лица загинаа, а повеќе од 100 се спасени откако брод со мигранти се преврте во близина на брегот на...

Најмалку 100 лица загинаа во бродска несреќа во Нигерија

0
Најмалку 100 лица загинаа кога брод со луѓе кои се враќале од свадба...

Најмалку 22 лица загинаа откако брод се преврте во Индија

0
Најмалку 22 лица се удавија кога туристички брод се преврте во јужната индиска...