таг: американски

Трамп даде гаранција од 175 милиони долари за да избегне заплена...

0
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп достави гаранција од 175 милиони долари пред судот во Њујорк, откако доцнеше да плати повеќе од 454 милиони...

САД подготвија нацрт-резолуција за ОН со која се повикува на итен...

0
Соединетите Американски Држави подготвија нацрт-резолуција за Советот за безбедност на ОН со која се повикува на „итен прекин на огнот поврзан со ослободување...

Групна акција против Мета во САД: Социјалните мрежи опасни по здравјето...

0
Во Соединетите Американски Држави, 33 сојузни држави ја тужеа Мета, матичната компанија на Фејсбук и Инстаграм, поради наводната штета што овие платформи ја...

Милијардерот Трамп можеби веќе и не е милијардер, не успеа да...

0
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп не може да најде приватна компанија за да ги гарантира 464 милиони долари што му беше наредено да...

Пенс му сврте грб на Трамп: Не можам со чиста совест...

0
Поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс изјави дека „не може со чиста совест“ да го поддржи поранешниот шеф Доналд Трамп во изборната трка, но...

Камала Харис: Видовме Палестинци како јадат лисја, а деца умираат

0
Потпретседателката на Соединетите Американски Држави, Камала Харис, упати досега најжестоки критики за политиката на Израел кон Палестинците. Харис нагласи дека „она што...

Река: Еди Рама повеќе пати ја има повторено поддршката и помошта...

0
Покрај земјите од Европската унија, Соединетите американски држави и членките на НАТО нашиот регион беше силно наклонет да стои покрај Украина и својот...

САД се закануваат со вето на новата резолуција за прекин на...

0
Амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Обединетите нации Линда Томас-Гринфилд предупреди дека доколку алжирската предложена резолуција со која се повикува на хуманитарен прекин...

Судот во Њујорк одлучи: Трамп мора да плати 355 милиони долари

0
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп мора да плати 354,9 милиони долари казна за фалсификување на вредноста на неговиот имот со цел да добие...

САД бара Унгарија веднаш да одобри влез на Шведска во НАТО:...

0
Високи американски пратеници рекоа дека сакаат Унгарија веднаш да го одобри приемот на Шведска во НАТО, предупредувајќи во четвртокот, една недела откако Турција...