Голем скандал го тресе ФБИ. До неодамна, нивниот висок функционер, 54-годишниот Чарлс Мекгонигал, е уапсен во Њујорк, поради примање мито и врски со рускиот олигарх и познат сојузник на Путин, Олег Дерипаска, против кого САД воведоа санкции, пишува Си-Ен-Ен.  Минатата година Дерипаска беше кривично обвинет за прекршување на тие санкции. Според листата на милијардери на Форбс, 55-годишниот Дерипаска вреди 1,7 милијарди долари, а пред санкциите неговото богатство изнесуваше речиси 7 милијарди долари.

Мекгонигал беше шеф на контраразузнавачката единица на ФБИ во Њујорк, а се пензионираше во 2018 година по 22 години во Тајната служба. Тој беше уапсен во саботата попладне по пристигнувањето на аеродромот ЏФК од Шри Ланка и е еден од највисоките поранешни функционери на ФБИ кој некогаш бил обвинет за кривично дело.

Според Си-Ен-Ен, поранешниот агент Чарлс Мекгонигал е обвинет во Окружниот суд во Вашингтон за прифаќање на 225.000 долари во готовина – додека работел за ФБИ – од лице со деловни интереси во Европа, кое било вработено во албанската разузнавачка служба. Таа личност подоцна станала извор на ФБИ во криминална истрага за надворешно политичко лобирање што ја надгледувал Мекгонигал, соопшти полицијата. Поранешниот агент кој, меѓу другото, е обвинет за давање лажни изјави, негираше и дека за време на неговото патување во Албанија и Косово во октомври 2017 година, се сретнал со албанскиот премиер и со косовски политичар.

„Мекгонигал ја предаде својата свечена заклетва на САД во замена за лична корист и на штета на нашата национална безбедност“, изјави помошникот директор на ФБИ, Доналд Алвеј.

Во случајот со Дерипаска, обвинението од пет точки во Окружниот суд на САД во Менхетен ги товари Мекгонигал (54) и судскиот преведувач Сергеј Шестаков (69) за прекршување на санкциите. Тие се обидувале да го тргнат Дерипаска од списокот со санкции и примале мито за информации за истрага против ривалски олигарх.

Мекгонигал и Шестаков, кои истражувале олигарси за ФБИ, наводно се согласиле да истражат противнички руски олигарх во 2021 година, за што биле платени од Дерипаска, објави американското Министерство за правда. Шестаков е поранешен руски дипломат кој работел и како судски преведувач за судот во Бруклин и за тамошните обвинители. Тој има американско државјанство.

Мекгонигал и Шестаков се обвинети дека примале исплати преку компании од школки и фалсификувале потписи за да го сокријат потеклото на парите. Двојката беше обвинета за перење пари покрај прекршување на санкциите. Секоја од четирите точки од обвинението предвидува максимална казна од 20 години затвор.

Додека беше во ФБИ, Мекгонигал претходно го истражувал Дерипаска, кој своето богатство го заработил во руската алуминиумска индустрија.

„ФБИ е посветено на спроведување економски санкции дизајнирани да ги заштитат Соединетите Држави и нашите сојузници, особено против непријателските активности на странските влади и нивните актери. Руските олигарси како Олег Дерипаска вршат малигно глобално влијание во име на Кремљ и се поврзани со поткуп. изнуда и насилство“, рече помошникот директор на ФБИ, Мајкл Дрискол.

Откако го напушти ФБИ, Мекгонигал работеше за Дерипаска преку адвокатска фирма што го застапуваше рускиот нафтен тајкун. Подоцна работел за него директно, добивајќи првична исплата од 51.000 долари, а потоа исплати од 41.790 долари секој месец за три месеци од август 2021 до ноември 2021 година. Тој им рекол на пријателите дека работел за богат Русин, но и дека неговата работа е легална.

Дерипаска, сојузник на Путин, беше санкциониран од САД во 2018 година, како одговор на руското мешање во изборите во 2016 година и беше обвинет за кршење на американските санкции во септември.

Тој е еден од најпознатите олигарси во Русија и неговото име се појави за време на истрагата Трамп-Русија. Тој беше споменуван десетици пати во извештајот на специјалниот советник Роберт Мулер, во кој се вели дека е „тесно усогласен“ со Путин.