Тотенхем во моментов игра на домашен терен против Саутемптон во рамките на 29. коло од Премиер лигата на Англија.
Лондонскиот клуб ниту вечерва не блеска на домашен терен, бидејќи по првото полувреме гостите водат со 1:0. Ингс донесе водство за Саутемптон во 30. минута кога со глава погоди по корнер.

Тотенхем не игра многу добро во последно време, па затоа е под знак прашалник дали на крајот на сезоната ќе можат да се пласираат во Лигата на шампионите, па дури и во Лига Европа.

Затоа челниците на клубот одлучија да му врачат отказ на Жозе Мурињо, а на тимот е привремено тренер Рајан Мејсон, кому му претстои многу тешка работа да се обиде да го „раздрма“ тимот.

Но, пред почетокот на овој натпревар, Тотенхем направи неверојатна грешка која не остана незабележана од англиските медиуми.

Имено, пред почетокот на натпреварот тие го објавија составот на нивниот тим за Саутемптон на официјалната веб-страница, но многумина сфатија дека нешто не е како што треба.

Направија голем грешка во Тотенхем затоа што напишаа дека Жозе Мурињо е сеуште тренер на овој тим. Не требаше да биде во центарот на вниманието, па овој пропуст на Тотенхем стана хит на социјалните мрежи.

Многумина дури го повикаа Мурињо да ја коментира оваа тема, но Португалецот сè уште не го стори тоа. Но, отказот во Тотенхем не му падна толку тешко на Мурињо бидејќи тој ќе добие огромна отштета за тоа.

Имено, англиските медиуми објавија дека Мурињо ќе добие отштета од околу 30 милиони фунти бидејќи договорот бил раскинат на негова штета. Ова значи дека овој стручњак инкасираше скоро 100 милиони фунти од неговите претходни отпуштања во кариерата.

Португалецот е менаџер на Тотенхем од ноември 2019 година, а тој го водеше тимот на 86 натпревари. Тој славеше 45 натпревари, беше поразен на 24 натпревари, додека во 17 наврати неговиот тим ремизираше.