НАСА истражува дали вселенското летало Crew Dragon на SpaceX може потенцијално да понуди алтернативно патување до дома за некои членови на екипажот на Меѓународната вселенска станица откако руска капсула предизвика истекување на течноста за ладење додека беше прикачена во орбиталната лабораторија.

Advertisements

НАСА и руската вселенска агенција Роскосмос ја истражуваат причината за дупната линија на течноста за ладење на надворешниот радијатор на руското вселенско летало Сојуз МС-22, кое треба да го врати својот екипаж од двајца космонаути и еден американски астронаут на Земјата на почетокот на следната година.

Но, истекувањето на 14 декември, кое го испразни Сојузот од витална течност што се користи за регулирање на температурите во кабината на екипажот, ги попречи рутините на руската вселенска станица, при што инженерите во Москва испитуваат дали да лансираат друг Сојуз за да го вратат тимот од три лица што полета до ISS на осакатениот брод МС-22.

Ако Русија не може да лансира друг брод „Сојуз“, или одлучи поради некоја причина дека тоа би било премногу ризично, НАСА разгледува друга опција. „Поставивме неколку прашања на SpaceX за нивната способност да вратат дополнителни членови на екипажот на Dragon доколку е потребно, но тоа не е нашиот главен фокус во моментов“, рече портпаролката на НАСА, Сандра Џонс во изјава за Ројтерс.

SpaceX не одговори на барањето на Reuters за коментар.

Прикажи повеќе