fbpx

таг: NASA

Најголемата санта мраз, најверојатно, оди кон своето топење

0
Според НАСА, најголемата санта мраз на светот, А-76А навлезе во преминот Дрејк – воден пат познат по брзите океански струи кај Антарктикот, кои...

Ракетата на НАСА треба утре да полета кон Месечината

0
Мисијата на НАСА на Месечината изминатиот период беше соочена со бројни проблеми што го одложија полетувањето, а сега лансирањето на „Артемис 1“ е...

„Столбови на создавањето“: НАСА откри нова слика од телескопот Џејмс Веб

0
НАСА објави  нова импресивна фотографија од вселенскиот телескоп Џејмс Веб. Овој пат, тој снимил извонреден објект кој се наоѓа на околу 7.000 светлосни години од Земјата....

НАСА одреди нов датум за обид за лет околу Месечината

0
Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА одреди нов датум за обид за лансирање...

НАСА најави нови можни датуми за лансирање на „Артемис I“

0
Планираното лансирање на мисијата „Артемис I“ на американската вселенска агенција НАСА беше одложено...

ДАРТ успешно се судри со астероид

0
Американската вселенска агенција (НАСА) доцна синоќа со вселенското летало ДАРТ успешно удри во астероид. Тоа беше историска мисија бидејќи беше „прв планетарен тест...

Историска мисија на НАСА: Вселенско летало удри во астероид и го...

0
НАСА доцна синоќа со вселенското летало ДАРТ успешно удри во астероид, предизвикувајќи тој да скршне од својот пат. Ова се смета...

Летало на НАСА денеска ќе удри во астероид за да ја...

0
Во понеделник, леталото на НАСА намерно ќе се урне во астероид, се со цел да ја заштити планетата. Мисијата за тестирање за...

Сонда на НАСА треба да се урне на астероид и да...

0
Националната аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) денеска ќе изврши проба со контролирано уривање на летало со цел менување на правецот на...

НАСА поради бура ќе го одложи лансирањето на ракетата Артемис 1...

0
НАСА ќе го откаже лансирањето на новата ракета „Артемис 1“ на Месечината бидејќи на американската сојузна држава Флорида и се приближува тропската бура...