таг: „SpaceX“

(ВИДЕО) Денеска ќе биде лансирана најмоќната ракета на светот, Маск се...

0
Во четврток, SpaceX планира да се обиде уште еднаш да го лансира Starship, најмоќната ракета во светот, што е клучно за плановите на...

Најмоќнатра ракета на Елон Маск експлодираше по само 10 минути

0
„Спејс Икс“ (SpaceX) денеска соопшти дека биле принудени да го активираат системот за завршување на летот за да се спречи џиновската ракета „Ѕвезден...

НАСА размислува да го ангажира Ѕpace Х за да го пренесе...

0
НАСА истражува дали вселенското летало Crew Dragon на SpaceX може потенцијално да понуди...

Прво полетување на руски астронаут од САД по 20 години

0
Компанијата на Илон Маск SpaceX денеска го лансираше екипажот на Меѓународната вселенска станица за НАСА од Флорида, вклучувајќи и руски космонаут кој ќе...

„Спејс Икс“ лансира 52 сателита „Старлинк“ во орбитата на Земјата

0
Компанијата „Спејс Икс“ (SpaceX) синоќа лансираше 52 сателити „Старлинк“ (Starlink) во орбитата на Земјата. Сателитите беа лансирани со ракетата Фалкон девет (Falcon)....

Зошто Илон Маск лансира илјадници сателити во орбитата?

0
Компанијата на Илон Маск SpaceX лансираше илјадници сателити во орбитата. Многумина велат дека ги виделе на небото. Сателитите се дел од...

Илон Маск обвинет за криптопирамидална шема

0
Илон Маск, најбогатиот човек на светот и неговите компании Tesla и SpaceX се тужени за 258 милијарди долари поради тврдењата дека...

Илон Маск контролира повеќе од една четвртина од активните сателити

0
Извршниот директор на „SpaceX“, Илон Маск, сега контролира повеќе од една четвртина од сите активни сателити во орбитата околу Земјата, откако лансираше...