Манчестер јунајтед не планира да троши пари на засилувања во зимскиот преоден рок. Причината лежи во тоа што американското семејство Глејзер сака да го продаде клубот, пренесува „Дејли мејл“.

Advertisements

Британскиот весник наведува дека претстојниот преоден рок ќе биде тажен за навивачите на „Црвените Ѓаволи“, откако Ливерпул вчера го грабна холандскиот фудбалер Коди Гакпо од Манчестер Јунајтед, кој со месеци преговараше со тимот од „Олд Трафорд“.

„Сопствениците на Манчестер јунајтед не планираат никакви трошоци во јануари следната година, бидејќи планираат да го продадат клубот. Аврам Глејзер веќе разговарал со потенцијалните купувачи од Саудиска Арабија и Катар, кои се подготвени да понудат околу шест милијарди фунти за Манчестер јунајтед“, тврди „Дејли мејл“.

Според британските медиуми, Манчестер Јунајтед, би можел да добие нови сопственици во првиот квартал од следната година.

„Дејли мејл“, потсетува дека Ман. Јунајтед во ноември се раздели со Кристијано Роналдо, а во зимскиот преоден рок можел да донесе играчи само на позајмица. Англискиот клуб моментално е петти на табелата во Премиер лигата со 26 бодови.

Прикажи повеќе