Шефот на нуклеарното набљудувачко тело на ОН ги интензивираше своите консултации за поставување на заштитна зона околу нуклеарната централа Запорожје во Украина, по обновените гранатирања што ја погодија централата во текот на викендот.

Advertisements

Рафаел Гроси, генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), не даде детали за засилените напори за создавање на зоната, што тој ја бара со месеци.

Прикажи повеќе