Сезоната 2022 не започна баш најдобро за тимот на Ред Бул Рејсинг, но на крајот, австрискиот болид успеа да триумфира и во светскиот шампионат за возачи и конструктори. Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер направи анализа на последната сезона во Формула 1, откривајќи ја пресвртницата.

Advertisements

„Како тим добро се адаптиравме на промените во правилникот. На почетокот имавме некои проблеми, бидејќи на првата трка и двата болида ни се пензионираа, додека Ферари беше многу брз. Сепак, никогаш не се откажавме од целта“, рече Хорнер.

„Пресвртна точка на сезоната беше трката во Имола, во Италија. Таму победивме во спринтерската трка и остваривме двојна победа во неделата со нашите возачи. Таму сфативме дека можеме да бидеме прогласени за шампиони, ставајќи ги Ферари под притисок, не дозволувајќи им да дишат“, изјави спортскиот директор на Ред Бул.

„Очигледно тие ги искористија грешките и грешките на италијанскиот тим, додека ние продолживме да го подобруваме болидот на кој Верстапен беше извонреден на патеката, поставувајќи рекорд на победи. Тоа беше фантастична сезона за нас“, изјави Хорнер.

Прикажи повеќе