Кремљ во средата соопшти дека ги поддржува обидите на Србија да ги заштити етничките Срби во северот на Косово, но ги негираше обвинувањата на Приштина дека Русија на некој начин ги поттикнува тензиите меѓу двете страни во обид да донесе немир низ Балканот, пишува Ројтерс.

Advertisements

Запрашан за тврдењето на косовскиот министер за внатрешни работи Џелал Свечла дека Србија, под влијание на Русија, има за цел да го дестабилизира Косово поддржувајќи го српското малцинство, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков рече дека е „погрешно“ да се бара деструктивно руско влијание.

„Србија е суверена земја и апсолутно е погрешно да се бара деструктивното влијание на Русија тука“, рече Песков.

Прикажи повеќе