Киев денеска оцени дека референдумите организирани од Москва за станување дел од Русија, одржани во четири украински региони делумно контролирани од Москва, се „ништовни и безвредни“, и го повика Западот „значително“ да ја зголеми својата воена помош за Украина. Претходно, властите инсталирани од Русија во украинскиот регион Доњецк денеска прогласија победа на референдумот за приклучување кон Русија со над 99 отсто гласови „за“.

Денис Пушилин, шефот на самопрогласената Народна република Доњецк, го нарече „историски ден“ за регионот. Доњецк е еден од четирите окупирани региони во Украина каде што се одржа петдневно гласање на таканаречените референдуми кои Киев и Западот ги осудија како измама. Властите поддржани од Русија во сите четири региони објавија огромно мнозинство за по набрзина договорените гласања.

Прикажи повеќе