Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски го има најновиот ранкинг на АТП листата во досегашната кариера. Тој по триумфот на ИТФ турнирот во Мадрид направи скок од 17 позиции на најновото рангирање на светските тенисери.

Advertisements

Калин Ивановски се најде на 610. место на АТП-листата и во последните четири месеци забележа напредок од дури 464 позиции.

На врвот на АТП листата е Карлос Алкараз, зад него е неговиот сонародник Рафаел Надал, по кој следуваат Каспер Руд и Стефанос Циципас. На петтата позиција е Новак Ѓоковиќ./Makfax/

Прикажи повеќе