Англија ја заврши групата Д на Европското првенство на првото место.

Во третото коло, Англија играше против Чешка на „Вембли“ и славеше минимална победа. Заврши со 1: 0.

Горди Албион го постигна водството, а воедно и единствениот погодок на мечот на самото отворање на натпреварот преку Рахим Стерлинг.

Одлична работа заврши Грелиш, тој маестрално ја поткопа топката на втората статива каде што Стерлинг се снајде најдобро и го постигна својот втор гол на турнирот.

Англичаните можеа да го постигнат вториот гол во 26-та минута. Хари Кејн ја погоди стативата од чиста позиција, иако во таа прилика можеше и самиот да му асистира на Стерлинг.

Далеку од тоа дека Чесите се во подредена позиција. Тие имаа неколку целосно продадени шанси за гол, но Пикфорд ги спречи во тоа.

Продолжението донесе многу изедначена игра со мал број на шанси. По 87 минути,  Хендерсон упати висок слободен удар над шеснаесетникот.

На крајот заврши 1:0, па Англичаните со вториот минимален триумф стигнаа до нова победа и прво место во групата со 7 бода. Во осминафиналето ќе имаат дуел против третиот тим од групата Е, односно против Шведска, Словачка, Полска или Шпанија.

На вториот натпревар, Хрватска ја победи Шкотска со 3: 1 и стигна до второто место во групата и ќе му припадне на второпласираната селекција од групата Е. Чешка заврши како трета и оди во осминафинале.